جشنواره محملی برای ارائه آثار و تجربه است

وی افزود:«زمانی تئاترهای خیابانی در ژانر مشخصی اجرا می شد، اما امروزه گروه های اجرایی به گونه ها و ژانرهای مختلفی همچون تئاتر مشارکتی، تئاتر نامرئی، تئاتر محیطی، نمایش های بدون کلام روی آورده اند. یعنی در تنوع موضوعی و گستردگی شیوه های اجرایی، این بخش از جشنواره پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده که می تواند در حد جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد.»
این کارگردان ادامه داد:« تئاتر خیابانی ظرفیت های بسیار خوبی در کشور دارد و با توجه به استقبال و حضور گسترده مردم، به اجراهای خیابانی از زاویه دید یک مسئله آموزشی، ترویجی و تبلیغی نگاه می شود. در این زمینه باید گروه های اجرایی به بهترین شکل ممکن از این فرصت مناسب استفاده کنند. زیرا با اجراهای مستمر و تقویت و توجه به این نوع نمایش می توان بخش زیادی از مشکلات و دغدغه های مردم و نیازهای تئاتر کشور را جبران کرد. همچنین مسئولان و مدیران مرکز هنرهای نمایشی، گروه های تئاتر خیابانی را به لحاظ مالی حمایت کنند تا این گروه ها انگیزه بیشتری برای اجرا داشته باشند.»
خاوری در پایان گفت:«ارتباط با عرصه جهانی هنرهای نمایشی و معرفی چهره های جدید مهمترین ویژگی جشنواره تئاتر فجر است. این جشنواره فرصت مغتنمی برای مواجهه با تئاتر خیابانی کشورهایی مانند لهستان، آلمان، ایتالیا و هلند ایجاد می کند و به عنوان محملی برای ارائه آثار آوانگارد و انتقال تجربه و هم اندیشی شناخته می شود. این جشنواره همچنین در معرفی گروه های خیابانی و ایرانی به فضای بین الملل باید بیشتر تلاش کند، زیرا تعداد آثار برگزیده جشنواره که بتوانند به سفرهای خارجی بروند کم است، که در رابطه باید فکری دیگر اندیشید و برنامه ای متفاوت را طراحی کرد.»
یادآوری می شود سی‌امین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از تاریخ به دبیری رحمت امینی 5 تا 22 بهمن سال جاری برگزار می‌شود.

/ 0 نظر / 9 بازدید