جلسه ی هنرمندان کردستان با معاون هنری وزارت ارشاد

تئاتر استان ها نیازمند حمایت بیشتری است

جلسه ای با حضورشاه آبادی  معاون هنری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی،استاد داریوش ارجمند،آقایان دشتگلی قائم مقام مرکز هنر های نمایشی ، میمنت آبادی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی،رحیمی شهردارسقز ،حاج محمدی  رئیس اداره ارشاد اسلامی سقز با سرپرستان گروه های تئاتری استان کردستان برگزار گردید.

در ابتدای جلسه آقای عبید رستمی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان ضمن عرض خیر مقدم به تشریح فعالیتهای تئاتر در استان و فعالیت های این انجمن در سال گذشته پرداخت که اهم آنها عبارت بودنند از برگزاری ۵ جشنواره تئاتر استانی ،منطقه ای و سراسری ،۴۷ اجرای عمومی نمایش و ۶۰۰ اجرا درسال، صدور پروانه فعالیت برای ۱۸ گروه نمایشی در فاز اول و تایید اولیه ی 18 گروه دیگر(جمعا 36 گروه)در سطح استان و...

سپس معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی بیاناتی تلاش برای دریافت پروانه اجرا و رسیدن به یک رقابت سالم درعرصه تئاتر را مهمترین کانون توجه گروه های تئاتری شهرستانی دانست .
وی گفت :عرصه تئاتر استانها نیازمند حمایت های بیشتری است زیرا راه رسیدن به تئاتر ملی رجوع به فرهنگ بومی ملی ومنطقه ای وتوجه به تکنیک های روز اجرایی است.
شاه آبادی گفت: تئاتر ما در استانها همیشه مهجور بوده است و در گذشته چنان عرصه بر اهل تئاتر تنگ شده است که مهاجرت به تهران را ترجیح داده اند.
سپس سرپرست گروههای نمایش به بیان مشکلات و معضلات تئاتر استان و گروه خود پرداختند. این در حالی بود که اکثر هنرمندان تئاتر استان کردستان یکی از خواسته های خود را از معاونت ارشاد اسلامی برگزاری جشنواره تئاتر کردی اعلام داشتند و برگزاری جشنواره کردی را امری حساس و حیاتی برای تئاتر استان و بخصوص تئاتر سقز اعلام داشتند.
معاون هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر برگزاری جشنواره تئاتر کردی در سقر گفت: این جشنواره با حمایت مرکز هنر های نمایشی برگزار می شود و هزینه های داوری و جوایز بر عهده ی مرکز هنر های نمایشی  می باشد.

ضمنا با حمایت معاون هنر ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  گروه های برگزیده ی تئاتر شهروند در بخش جشنواره ی جشنواره های تئاتر فجر حضور خواهند داشت.

/ 0 نظر / 9 بازدید