افتتاح تئاتر شهر سنندج

سنندج - مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اختصاص 30 میلیارد ریال برای راه‌اندازی مجموعه های تئاتر شهر در استان‌های مختلف کشور خبر داد.

 

به گزارش ایرنا ˈقادر آشناˈ روز سه شنبه در آیین افتتاح مجموعه تئاتر شهر سنندج افزود: با افتتاح مجموعه تئاتر شهر هر استان این مجموعه در اختیار هنرمندان تئاتر قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه تئاتر هنر مادر است و نیاز به کمک دارد گفت: ما از تولید و اجرای عمومی تئاتر حمایت می کنیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه طرح استقرار گروه‌های نمایشی تئاتر با توجه به ظرفیت هر استانی انجام می‌شود گفت: کردستان چهارمین استان کشور از لحاظ راه‌اندازی تئاتر شهر است.

آشنا حمایت‌های مادی از هنر تئاتر را مکمل این هنر دانست و افزود: برای برطرف کردن کمبودهای تئاتر در استان ها، برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای در کشور انجام شده و قرار است در هر استان حداقل یک مرکز مناسب فعالیت‌های نمایشی به عنوان پایگاه دایمی ایجاد شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان هم در این مراسم گفت: با افتتاح مجموعه تئاتر شهر سنندج، اجرای آثار نمایشی از 15 فروردین ماه سال 92 آغاز می شود و در فصل بهار چهار اثر نمایشی در این مجموعه به روی صحنه می روند.

ˈقباد میمنت آبادیˈ افزود: بر اساس برنامه های انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان، سال آینده شاهد اجرای عمومی متوالی آثار نمایشی در استان کردستان خواهیم بود.

به گفته وی طرح استقرار گروه های نمایشی با راه اندازی این مراکز تکمیل می شود و می تواند به اعتلا و اشاعه هنر تئاتر کمک کند.

رییس انجمن هنرهای نمایشی کردستان نیز در این ایین به اجرای 729 نمایش تئاتر در استان در طول سال‌جاری اشاره کرد و گفت: این نمایش‌ها بیش از 30 هزار تماشاگر داشته است.

ˈعبید رستمیˈ گفت: تئاتر استان کردستان در تمام جشنواره‌های ملی و بین‌المللی و اجراهای عمومی حضوری روشن و شفاف داشته و دارد.

به گفته وی در سال‌جاری در مجموع 61 نمایش صحنه‌ای و 29 نمایش خیابانی اجرا شده است.

تئاتر شهر سنندج دارای سالن نمایشی با ظرفیت 420 نفر و صحنه بزرگ با امکانات لازم نورپردازی و صوتی، اتاق فرمان، اتاق گریم خانم ها و آقایان، انبار تجهیزات، دو ورودی و خروجی در دو طرف سالن و سالن انتظار بزرگ، کتابخانه تخصصی تئاتر، بوفه، دفتر مدیریت و گیشه فروش بلیت است.

در طبقه فوقانی این مجموعه، پلاتویی (تالار تماشا) با ظرفیت 85 نفر که دارای امکانات و ساماندهی در بخش نور، صدا، اتاق فرمان، اتاق گریم و سالن انتظار است نیز آماده بهره برداری است.ک/2

/ 0 نظر / 8 بازدید