اختتامیه ی نهمین جشنواره سراسری تئاتر ماه

در این مراسم، دکتر امینی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی و دبیر هنری نهمین جشنواره تئاتر ماه، ضمن تشکر از هنرمندان حاضر در مراسم گفت: اگر حضور شما هنرمندان، به خصوص اهالی تئاتر از سراسر کشور، نبود این جشن برگزار نمی شد.
وی با تاکید بر این نکته که هنرمندان تئاتر با کم ترین امکانات همواره چراغ تئاتر را روشن نگه داشته اند، افزود: ضمن ارج نهادن به همه نمایش هایی که در راستای اهداف جشنواره به معنویت، اندیشه و هنر ارزشی می پردازند، اعلام می کنم که دهه جدید جشنواره تئاتر با پایان این مراسم آغاز می شود و همچنان با شعار "تولید محور" یگ گام در راه تولید متون و نمایش هایی شایسته برداشته می شود.
وی در ادامه سخنان خود با تقدیر و تشکر از حسن کشن فلاح و حسین فرخی، که آغازگر این راه بوده اند، گفت: حضور قادر آشنا، مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاد عزت الله انتظامی، سرمایه معنوی تئاتر کشور، در این مراسم  مایه احترام و شعف است.
امینی با اشاره به این نکته که جوایز کم اهمیت ترین بخش برگزاری حبیب ایل بیگی، هر جشنواره ای است گفت: بزرگ ترین و والاترین همدلی، تئاتر دیدن و تئاتر کار کردن در کنار یکدیگر است و از همه مدیران، به خصوص مدیر روابط عمومی، محمد زقر، مدیر حراست و علی قربانی مدیر مرکز محافل و جشنواره ها به خاطر اهتمام در برگزاری این مراسم بسیار سپاس گزارم.
در ادامه مراسم، عزت الله انتظامی با تشویق بی وقفه حاضران روی صحنه آمد و ضمن سپاس از تشویق حضار گفت: سلام به همه هنرمندان زن و مرد از شهرستان ها و تهران. در این هشت سالی که در خدمت جشنواره ماه بودم، امسال یکی از بهترین آن ها را تجربه کردم، حوزه هنری مانند یک بخش خصوصی شده است که محملی برای حضور هنرمندان شهرستانی است که به تهران بیایند و در یک رقابت هنری شرکت کنند تا تایید شوند و به هنر خویش ادامه دهند. متون نمایشی و بازیگری بسیار خوب بود، آنقدر بازیگر نخست در فهرست ما بود که سخت توانستیم یک نفر را پیدا کنیم. هنرمندان عزیز باید از این فرصت استفاده کنند. تئاتر همیشه محروم بوده است، اما اکنون استقبال تماشاگران خوب است؛ به حدی که در تئاترشهر تماشاگران برای دیدن اجرای تئاتر حتی روی زمین می نشینند.
در بخش بعدی این مراسم برگزیدگان نهمین جشنواره سراسری تئاتر ماه در بخش‌های مختلف به شرح زیر اعلام شد:
موسیقی
در بخش خیابانی، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه موسیقی برتر به طور مشترک به علی انوری برای نمایش «حرف ها» از تهران و گروه موسیقی نمایش "سنگ، کاغذ، قیچی" از آذربایجان غربی اهدا شد.
همچنین در بخش صحنه ای، لوح تقدیر و جایزه سوم موسیقی به مهدی حسنی برای نمایش "صد سال تنهایی" از خراسان رضوی، لوح تقدیر و جایزه دوم موسیقی به محمد فرشته نژاد برای نمایش "شرط سوم" از تهران و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه اول موسیقی به گروه موسیقی نمایش "مرگ ناصری" از هرمزگان تقدیم شد.
طراحی صحنه
لوح تقدیر و جایزه سوم طراحی صحنه به معصومه بویری منجی طراح صحنه نمایش "شرط سوم" از تهران، لوح تقدیر و جایزه دوم طراحی صحنه به رضا کرمی زاده طراح صحنه نمایش "پائیز نگفته بود" از کهکیلویه و بویراحمد و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه اول طراحی صحنه به میثم نویریان طراح صحنه نمایش "خون و ماتیک" از تهران اهدا شد.
طراحی لباس
لوح تقدیر هیئت داوران به مژگان عیوضی طراح لباس نمایش «شرط سوم» از تهران اهدا شد.
نمایشنامه نویسی
در بخش خیابانی، لوح تقدیر و جایزه سوم نمایشنامه نویسی به محمد هادی عطایی برای نمایش "قائله شبیه خوانی" از البرز، لوح تقدیر و جایزه دوم نمایشنامه نویسی به آرش دادگر برای نمایش "حرف من یا حرف تو" از لرستان و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه اول نمایشنامه نویسی به علی بنائیان و آرش ساربان برای نمایش "آپارتمان ابدی" از خوزستان اهدا شد.
در بخش صحنه ای، لوح تقدیر هیئت داوران به رضا گشتاسب برای نمایشنامه "پائیز نگفته بود" از کهکیلویه و بویر احمد و سید محمد رضا عطایی فر برای نمایشنامه "شرط سوم" از تهران و بهار لطافتیان برای نمایشنامه "کلاغ پر" از کردستان اعطا شد.
همچنین لوح تقدیر و جایزه سوم نمایشنامه نویسی به ابوالفضل حاجی علی خانی برای نمایش "مجلس برخوانی معاشقه حنجر و خنجر" از تهران و لوح تقدیر و جایزه دوم نمایشنامه نویسی به وحید کیارسی برای نمایش "پشت بوم" از تهران اهدا شد. گفتنی است، در این بخش هیئت داوران جایزه نخست نداشت.
بازیگر زن
در بخش خیابانی، لوح تقدیر هیئت داوران به ناهید یوسفی برای بازی در "فریادهای بی صدا" ازکرمانشاه و و سحر مقصودی برای بازی در "حرف من یا حرف تو" از لرستان و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه بازیگری برتر زن به الهه پور جمشید برای نمایش "بیداری ذرات" از تهران تقدیم شد.
در بخش صحنه ای، لوح تقدیر به گیتا بهادری برای بازی در "پشت بوم" از تهران و لوح تقدیر هیئت داوران  به پری بارانی برای بازی در "نقالی قالی" از همدان اعطاء شد. 
همچنین لوح تقدیر و جایره سوم به مهری آل آقا برای بازی در نمایش های "زندگی یک رویاست و خون و ماتیک" از تهران، لوح تقدیر و جایزه دوم بازیگر زن به فاطمه سرلک برای بازی در نمایش "پشت بوم" از تهران و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه اول بازیگری زن به مانلی حسین پور برای بازی در نمایش "خون و ماتیک"  از تهران اهدا شد.
بازیگر مرد
در بخش خیابانی، لوح تقدیر هیات داوران به مصطفی ساسانی برای بازی در نمایش "قائله شبیه خوانی" از البرز و محمد غدیر زاده برای بازی در نمایش "آپارتمان ابدی" از خوزستان و علی بنائیان برای بازی در نمایش "آپارتمان ابدی" از خوزستان تعلق گرفت.
همچنین لوح تقدیر و جایره سوم بازیگر مرد به آرش ساربان برای بازی در نمایش "آپارتمان ابدی" از خوزستان، لوح تقدیر و جایزه دوم بازیگر مرد به علی غابشی برای بازی در نمایش "آپارتمان ابدی" از خوزستان و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه اول بازیگر مرد به محمد هادی عطایی برای بازی در نمایش های "قائله شبیه خوانی" و "بیداری ذرات" اهدا شد.
در بخش صحنه ای، لوح تقدیر هیئت داوران به کرامت رود ساز برای بازی در نمایش "شرط سوم" از تهران و افشین خدری برای بازی در نمایش "کلاغ پر" از کردستان و احمد رنجبر نیا برای بازی در نمایش "مرگ ناصری" از هرمزگان و مرتضی شاه کرم برای بازی در نمایش "کابوس با سمفونی سازدهنی" از خوزستان اهدا شد.
همچنین لوح تقدیر و جایزه سوم بازیگر مرد به سید علی موسویان برای بازی در نمایش "خون و ماتیک" از تهران، لوح تقدیر و جایزه دوم بازیگر مرد به مهدی زمین پرداز برای بازی در نمایش «پشت بوم» از تهران و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه اول بازیگر مرد به ابوالفضل حاج علی خوانی برای بازی در نمایش «مجلس برخوانی معاشقه حنجر و خنجر» از تهران تقدیم شد.
کارگردانی
در بخش خیابانی، لوح تقدیر و جایزه سوم کارگردانی به رضا منصوری برای نمایش "بیداری ذرات" از تهران، لوح تقدیر و جایزه دوم کارگردانی به مهدی یوسفی برای نمایش "فریادهای بی صدا" از کرمانشاه، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه اول کارگردانی به علی بنائیان و آرش ساربان برای نمایش "آپارتمان ابدی" از خوزستان اهدا شد.
در بخش صحنه ای، لوح تقدیر و جایزه سوم کارگردانی به کیوان صباغ برای نمایش "صد سال تنهایی" از خراسان رضوی، لوح تقدیر و جایزه دوم کارگردانی به رهام مخدومی برای نمایش "پشت بوم" از تهران و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه اول کارگردانی به سروش طاهری برای نمایش "خون و ماتیک" از تهران اهدا شد.
در پایان اعلام جوایز، حسن کشن فلاح، مدیر سابق مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و دبیر فعلی جشنواره فجر، از نمایش های "خون و ماتیک" به کارگردانی سروش طاهری برای "بخش ویژه" و "آپارتمان ابدی" به کارگردانی علی بنائیان و آرش ساربان برای حضور در بخش "خیابانی" دعوت کرد.
در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره تئاتر ماه مهمانان گرانقدری  به شرح ذیل حضور داشتند که به دعوت مجری برنامه عده ای از آن ها روی صحنه حاضر شدند و به اهدای جوایز منتخبان جشنواره پرداختند:
قادر آشنا، احمد معین بخش، یدالله وفاداری، ابراهیم گله دارزاده، کریم اکبری مبارکه، مهدی سلطانی، حسین فرخی، شکر خدا گودرزی، شهرام کرمی، مهدی شفیعی، مهدی حاجیان و پیمان شریعتی.
لازم به ذکر است، اجرای این دوره از مراسم بر عهده رسالت بوذری بود. همچنین در ابتدای مراسم یک نمایش بی کلام به همت هنرمندان حوزه هنری استان خوزستان اجرا و با استقبال تماشگران روبرو شد.

/ 0 نظر / 38 بازدید