مصاحبه با کرد پرس

رییس انجمن هنرهای نمایشی کردستان در گفتگو با کردپرس:


یک اثر هنری باید بیان کننده دغدغه ها و مطالبات مردم باشد

شناخت نیازهای مردم در حوزه فرهنگ و هنر نیازمند تلاش بیشتری است و یک اثر هنری نیز باید براساس واقعیت های روزمره زندگی و دغدغه های افراد جامعه تولید شود.

کردپرس: رییس انجمن هنرهای نمایشی کردستان گفت: شناخت نیازهای مردم در حوزه فرهنگ و هنر نیازمند تلاش مضاعف و بازنگری در سیاستها است و یک اثر هنری باید براساس واقعیت های روزمره زندگی و دغدغه های افراد جامعه تولید شود.
«عبید رستمی» از کارگردانهای موفق تئاتر کشور و رییس انجمن هنرهای نمایشی کردستان در روزهای اخیر مهمان خبرگزاری کردپرس بود و از دلایل کم شدن مخاطبان هنرهای نمایشی، عدم فعالیت هنرمندان این رشته و از مشکلات و کم و کسری های تئاتر استان با وی صحبت کردیم و رستمی در این نشست 2 ساعته به بیان نقطه نظرات و دیدگاههای خود پرداخت.
رستمی با تایید این نکته که متاسفانه هنرهای نمایشی نیز همانند دیگر هنرها با کمبود مخاطب و به ویژه در سالنها با کمبود تماشاچی مواجه شده گفت: این مسئله دلایل مختلفی دارد و اصلی ترین آن این است که هنرمندان ما در زمان و مکان خودشان زندگی نمی کنند؛ یعنی شرایط جامعه و نیازهای روز مخاطب را کاملاً درک نمی کنند و نمی توانند وضعیت جامعه را در اثرهایشان متجلی سازند و این موضوع در دیگر رشته ها نیز صدق می کند چرا که هنر باید به نوعی برایند نظرات و عقاید، خواستها و مطالبات مردم باشد تا بتواند در بین آنان جایگاه پیداکند.
رییس انجمن هنرهای نمایشی کردستان با بیان اینکه منظور بنده این نیست که سطح اثرهای هنری به سطح عامیانه ای پایین بیاید بلکه منظورم این است که بازتاب دهنده آلام،خوشیها، رنجها و بیان کننده زوایای پیداو پنهان جامعه باشد افزود: متاسفانه برخی از هنرمندان در خیلی از رشته ها از دنیایی غیر از زندگی روزمره مردم و این منطقه اثر تولید می کنند و یا اثرهایی ارائه می دهند که با آداب و رسوم مردم هیچ سنخیتی ندارد .
وی گفت: بخش دیگری از این مشکل به کم توجهی و عدم حمایت مسئولین برمی گردد، تعدادی از هنرها و به ویژه تئاتر در کردستان دارای مشکل ساختاری می باشد، شهر سنندج با جمعیتی نزدیک به 500 هزار نفر دارای یک سالن جهت نمایش است و متاسفانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز این سالن را بنا به ضرورت در اختیار ادارات و دستگاههای استان برای برگزاری مراسم و برنامه ها قرار می دهد.
این کارگردان تئاتر اظهار داشت: وقتی که امکانات و سالن مورد نیاز به اندازه ی ظرفیت ها و نیاز ها نبودهو همین مقدار هم همواره در اختیار هنرمندان نباشد و از سوی دیگر هنرمندان نیز رغبت نداشته باشند که مطابق خواسته های مردم اثر تولید کنند و زمینه های لازم و شرایط کافی این مهم تامین نشود طبیعی است که هنر ما روز به روز کم رنگ می شود و مردم مجبورند نیازهای خود را به نوعی دیگر تامین کنند و ناچاراً روی به ماهواره و برنامه دیگران می آورند و باورها، آداب و رسوم و تمدن ما از این طریق دستخوش سیاستهای بیگانگان می شود.
«عبید رستمی» با بیان اینکه تلاش برای شناخت نیاز مردم در حوزه فرهنگ و هنر بر عهده مسئولان و هنرمندان است گفت: باید براساس نیازهای مردم و جامعه در ارتباط با هنر و فرهنگ برنامه ریزی کرد و ما نیازمند اجرای مداوم کنسرتهای موسیقی، شب شعر، اجراهای عمومی تئاتر و داشتن کتابخانه های شبانه روزی و مجهز در کنار چاپ و تولید آثار فرهنگی برای ترویج و ارتقا فرهنگ و به ویژه هنر هستیم و جهت توسعه این مهم و مقابله و مبارزه با شبکه های ضد فرهنگ و مخرب، نیازمند حمایت و پشتیبانی از هنرمندان خیلی بیشتر از آنچه که هست می باشیم.
رستمی افزود: باید سینماهای ما مدرن و تئاتر ما به روز باشد و از نمایشنامه های بدون محتوا و بی ارتباط با فرهنگ و تمدن این ملت دوری کنیم. توجه به ادبیات، هنر و شعر امروز و بهره گیری کامل از توان هنرمندان مطمئناً دغدغه مردم و هنرمندان را برطرف می کند و این اقدامات نیازمند سرمایه گذاری و تبلیغات مفید و موثر است.
رییس انجمن هنرهای نمایشی کردستان گفت: متاسفانه در ایران و به ویژه کردستان برای فرهنگ و هنر و اجرای برنامه های هنرمندان تبلیغات لازم صورت نمی گیرد و در جهت معرفی آثار تولیدی آنان کمترین اقدامات انجام می شود و اطلاع رسانی کافی برای پیوند هنر، هنرمند، مردم و تماشاچی صورت نمی گیرد و این مسئله خود بر انبوه مشکلات افزوده است.
رستمی با بیان اینکه مردم ایران و به ویژه کردستان عاشق هنر هستند و دنیا نیز به این موضوع پی برده است افزود: مردم ما تشنه دیدن، شنیدن و بهره گیری از تولیدات ارزشمند هنری و فرهنگی است و ما به عنوان هنرمند جهت تولید آثار مطلوب و مناسب هنری و مدیران نیز به عنوان برنامه ریز باید در این راستا اقدام کنند.
از رستمی پرسیدم که کدام بخش در توسعه آثار ارزشمند هنری تاثیر بیشتری دارند اظهار داشت: هر دو بخش هنرمندان و مدیران در این راستا موثر و تاثیرگذار هستند، هنرمندان با ارائه آثار فاخر و ارزشمند و مسئولان نیز با حمایت های مادی و معنوی و تامین اعتبارات لازم و تشویق هنرمندان باید به این مهم توجه کنند. البته نقش مسئولان در ایجاد بسترها و شرایط لازم و برنامه ریزی و حمایت از هنرمندان در اولویت است و تاثیر بیشتری در تحقق این موضوع دارد.
وی گفت: با توجه به تاکید به فرهنگی بودن و نامگذاری کردستان به عنوان یک استان فرهنگی باید جهت جذب اعتبارات بیشتر در این راستا مدیران و مسئولان تلاشهای بیشتری داشته باشند، هر چند بودجه های ده ها میلیارد تومانی برای حوزه فرهنگ و هنر استان اختصاص یافته اما تا کنون شاهد هزینه کردن آن در راستای تولید و ارائه یک کار ویژه نبوده ایم؛ البته کوشش و تلاش و نگاه ویژه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان آقای «قباد میمنت آبادی» جداً جای تقدیر دارد اما تحقق و تقویت این زیرساختها نیازمند برنامه ریزی طولانی مدتی است که باید جدی تر و سریعاً برای آن اقدام کرد و سعی شود به هنرمندان و فعالان فرهنگی اعتماد بیشتری کنند و آنها را درک کرده و زمینه های سخت افزاری را برای آنها فراهم سازد.
از رستمی پرسیدم پیشنهاد شما برای تحقق و اجرای برنامه های طولانی مدت و نتیجه بخش در توسعه هنر تئاتر چیست؟ وی جواب داد: امروز کردستان نیازمند تاسیس یک دانشکده هنر است و با توجه به پتانسیل این منطقه و وجود نیروی انسانی برای تحصیل و تدریس شرایط ایجاد چنین دانشگاهی فراهم است.
رستمی با اشاره به اجرای طرح استقرار گروههای نمایشی در سراسر ایران با نظارت وزارت ارشاد و از طریق انجمن های نمایشی گفت: اجرای عمومی در شهرها به ارتباط بیشتر و بهتر مابین تماشاچی و هنرمند می انجامد، در شهرهای زیر 250 هزار نفر تا کف 10 اجرا و در شهرهای بالای 250 هزار نفر تا کف 15 اجرا، اجازه اجرای عمومی را دارند و به هر گروهی برای یک نمایش تا سقف 40 میلیون ریال کمک می شود و با توجه به فعالیت هنرمندان کردستان که در تئاتر ایران چشمگیر می باشد هنرمندان این استان می تواننداگر کل بودجه برای نمایش اول محقق نشد  برای نمایش دوم مابقی این مبلغ (تا سقف 40میلیون )را تحویل بگیرند.
وی در ادامه اظهار داشت: در مرحله اول ساماندهی گروههای نمایشی استان 18 گروه معرفی شدند که برای آنها پروانه نمایش صادر شده و در مرحله دوم نیز 18 گروه دیگر معرفی شد که 16 گروه از این تعداد، پروانه نمایش به آنها تعلق گرفت و 2 گروه دیگر نیز برای حل مشکلات و کم و کسری های آنها اقدام شده است و با 4 گروهی که به تئاتر خیابانی اضافه شده اند جمعاً در طرح ساماندهی گروههای نمایشی در استان 40 گروه برای فعالیت های نمایشی آماده هستند و «امرایی» مدیر محترم دفتر تئاتر خیابانی کشور نیز قول داد 4  یا 5 گروه دیگر به گروههای کردستان اضافه کند و اگر طرح اجراهای عمومی کاملاً به اجرا درآید بیش از 160 میلیون تومان بودجه به گروههای نمایشی استان تعلق می گیرد و با اجراهای خیابانی و اجرای گروههای نمایشی صحنه ای در سال، 500 اجرای عمومی توسط گروههای کردستان صورت می گیرد که نویدبخش آینده روشنی برای هنر نمایش در استان است .
جا دارد در همین فرصت از تمام کسانی که انجمن را در این امر یاری نمودند خصوصا روسای محترم انجمن در شهرستان ها که در کمال صبر و متانت و به دور هر حاشیه ای همکاری کردند تشکر وقدر دانی کنم.
عبید رستمی با بیان اینکه تاثیری که یک اثر هنری بر روح و روان یک فرد و به ویژه زندگی انسانها می گذارد با هیچ برنامه و کاری قابل مقایسه نیست و شاید ده ها سخنرانی، کنفرانس و... نتواند این تاثیر را داشته باشد افزود: باید هنرمندان در این راستا با ارائه آثار واقعی، اصیل و مرتبط با فرهنگ غنی از کارهای انتزاعی و سطحی دوری کنند و مدیران نیز به این نکات توجه داشته باشند چرا که با اهداف و برنامه های کوتاه مدت و سطحی نمی توان به توسعه این بخش دست یافت و با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن مقابله کرد.
وی گفت: مقابله با برنامه شبکه های ماهواره ای قطعاً اقدامات ریشه ای تر، بودجه های بیشتر، توجه و حمایت مطمئن تر از هنرمندان می طلبد و باید هم هنرمندان و هم مسئولان در این ارتباط احساس مسئولیت کنند.
رییس انجمن هنرهای نمایشی کردستان اظهار داشت: مدیریت کلان کشور و به ویژه استان باید برای مقابله با فرهنگ های غالب و ارتقاء فرهنگ غنی اقوام و نقاط مختلف کشور و تامین شرایط پیشرفت هنرمندان هزینه و همت بیشتری خرج کنند.
وی افزود: امروزه هنرمندان نامدار کشورمان بیشترشان کُرد هستند اما متاسفانه در ایران و به ویژه در کردستان ماندگار نشدند و دلیلش هم این است شرایط جذب هنرمندان و امکانات لازم برای ادامه کار برای آنان فراهم نبود و امروز باید این مسئله مورد بازنگری قرار گیرد و با تاسیس دانشکده هنر، سالن های سینما، موسیقی و تئاتر، مکان های لازم برای شعر و ادبیات و... آنان را برای خدمت به این مردم و این آب و خاک تشویق کرد.
رستمی گفت: بدبینی مابین هنرمندان نیز از مشکلات این عرصه است که روز به روز هنرمندان بخش های مختلف هنری از هم دور می شوند و به مانند گذشته در کنار هم نیستند؛ در حالی که ما باید همراه و حامی هم باشیم و برای دست یافتن به اهدافی که موردنظر همه ماست تلاش کنیم.
این فعال عرصه هنرهای نمایشی با بیان اینکه زیرساختهای فرهنگی کردستان نیازمند ترمیم است افزود: ترمیم زیرساختهای فرهنگی و پیشرفت عرصه های هنری با سخنرانی و کنفرانس و شعار به دست نمی آید بلکه نیازمند سرمایه گذاری، برنامه ریزی و بهره گیری از نظر و عقاید همه فعالان فرهنگی و هنری است .
وی گفت: مراودات فرهنگی ما باید با کشورهای دیگر و به ویژه کشورهای همسایه و عراق بیشتر شود و از تجربیات و فرهنگهای مفید آنها بهره گیریم چرا که با تهاجمی که بر علیه فرهنگ و آداب و رسوم ما صورت می گیرد با دست خالی نمی شود مقابله کرد و نیازمند سلاح و ابزارهای مفیدی هستیم . کانالها و شبکه های ما باید به نتیجه برسند که با این برنامه ها نمی توان با تهاجم سنگین بیگانگان مقابله کرد. توسعه بخش های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و عقاید و باورهای دینی و ملی نیازمند ارتقابخشی و توجه به زیرساختهای فرهنگی و هنری است.
رستمی در پایان با تاکید بر اعتماد سازی در بین هنرمندان وجامعه هنری یادآورشد: ایران و به ویژه کردستان دارای فرهنگ و تمدن است و ما در قبال این آب و خاک و فرزندان آن باید جوابگو باشیم، هر کس باید به اندازه وسع و توان خود جهت حفاظت و ترویج این ارزشها تلاش کند و این اساسی ترین وظیفه هر فرد و هنرمند دلسوز است، از اینکه این فرصت را ایجاد کردید سپاسگذارم.
گفتگو: یحیی صمدی
/ 0 نظر / 9 بازدید